Instytut Historii Głuchych_aktualnosci
Wydarzenia

› Polski Język Migowy w Muzeum Historii Żydów Polskich
24.06.2014

Zapraszamy na kolejne wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy w Muzeum Historii Żydów Polskich
29 czerwca (niedziela), godz. 11:00
Warsztat języka jidysz
Wstęp wolny, obowiązują rezerwacje: rezerwacje@jewishmuseum.org.pl
_____________________________________________________________________________________________________________

› Wsparcie dla IHG
12.06.2014

Plik PDF do pobrania tutaj.

_____________________________________________________________________________________________________________

› Festiwal Poezji Miganej
10.06.2014

28 czerwca w Krakowie, w Klubie Rotunda, Fundacja Między Uszami organizuje Festiwal Poezji Miganej. Będzie to spektakularne wydarzenie promujące Kulturę Głuchych. W ramach Festiwalu zaprezentowana zostanie różnorodna twórczość artystów głuchych – poezja migana, teatr, pantomima, performance, fotografia, malarstwo. W czasie Festiwalu odbędzie się konkurs poezji miganej, będą także inne występy artystyczne, prezentacje i wykłady na temat Kultury Głuchych, warsztaty języka migowego. Cały festiwal będzie mieć zapewnioną obsługę tłumaczy Polskiego Języka Migowego.

›Motyl nad Krakowem

Symbolem Kultury Głuchych jest motyl. Dlaczego? Motyle nie posiadają zmysłu słuchu, są głuche, a jednocześnie są delikatne, piękne i fascynujące. Głusi często są postrzegani przez pryzmat niepełnosprawności. Niewiele osób wie, że osoby niesłyszące stanowią mniejszość językową i kulturową, wtedy też pisze się o takich osobach Głuchy/Głucha - z dużej litery. Festiwal pomoże spojrzeć na Głuchych z perspektywy ich wrażliwości, kultury i sztuki, którą się zajmują. Festiwal stawia sobie za cel otwarcie drzwi do świata Kultury Głuchych wszystkim, którzy słabo ją znają lub nic jeszcze o niej nie wiedzą.

Patronat nad Festiwalem objął Wydział Polonistyki UJ, Wydział Humanistyczny AGH oraz Biblioteka Śląska.

Wstęp na Festiwal będzie bezpłatny.

Więcej informacji na stronie www.miedzyuszami.ploraz na www.facebook.com - profil Fundacja Między Uszami_____________________________________________________________________________________________________________

› „Odkryj żydowską Warszawę”, odsłona III - warsztat i spacer fotograficzny.
24.05.2014, godz. 12.00-15:00 - Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6

Gdzie się mieściło i jak wyglądało kino Sfinks? Jaka osoba wiąże się z powstaniem sieci kiosków "Ruch"? Jak się nazywała pierwsza agencja reklamowa w Warszawie? Dlaczego ogródki jordanowskie w Warszawie kiedyś nazywano ogródkami Rauna?

Zapraszamy na trzecią odsłonę cyklu „Odkryj żydowską Warszawę”. Tym razem spróbujemy spojrzeć na miasto przez obiektyw fotograficzny. Zanim odkryjemy z przewodniczką historię ulic Tłomackie i Senatorska, spotkamy się z fotografem, który pomoże nam przygotować się do zadań fotograficznych czekających na nas w czasie spaceru.

Podczas spaceru fotograficznego odwiedzimy miejsca związane z żydowską inteligencją i przedsiębiorcami, właścicielami znanych warszawskich firm. Poznając historię zasymilowanych rodzin żydowskich - takich jak Natansonowie, Toeplitzowie, Słonimscy czy Lewentalowie - przekonamy się, jak dużą odegrali oni rolę w społeczeństwie Warszawy XIX-go i XX-go wieku. Opowiemy o wielkiej nieobecnej, czyli o Wielkiej Synagodze i ludziach dzięki którym powstała. Wrócimy także na moment do barwnego życia bywalców kawiarni i kabaretów międzywojennej Warszawy - artystów i literatów pochodzenia żydowskiego.

Warsztat poprowadzi Tomasz Kulas, koordynator projektu Fotospacery.pl, redaktor CHIP.PL i DIGITAL FOTO VIDEO, współpracownik wielu mediów fotograficznych.

Spacer poprowadzi Katarzyna Uchowicz, asystent w Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce Instytutu Sztuki PAN. Przygotowuje dysertację doktorską o architekcie Bohdanie Lachercie. Współpracuje z Collegium Civitas. Realizuje także autorskie projekty dla dzieci poświęcone architekturze i wzornictwu (Muranki, Przetwórnia).

Prosimy o przyniesienie aparatów fotograficznych. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących sprzętu ani wcześniejszego doświadczenia związanego z fotografią.

Warsztat i spacer będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Wstęp wolny, obowiązują rezerwacje - tel. 22 47 10 301, rezerwacje online: www.jewishmuseum.org.pl/pl/rezerwacja

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

www.eeagrants.org

Partnerzy medialni projektu:_____________________________________________________________________________________________________________

› Wielkanoc IHG 2014
17 kwietnia 2014
_____________________________________________________________________________________________________________ › Artur Hojan z Kościan nie żyje.
26 marca 2014

Z wielkim żalem informujemy z dużym opóźnieniem o śmierci Artura Hojana z Kościan, który wyszedł z domu wieczorem w dniu 1 grudnia 2013 i ślad po nim przepadł. Dzień wcześniej (30 listopada 2013) miało miejsce jego ostatnie wystąpienie konferencyjne pt. „Sterylizacja i eutanazja osób niepełnosprawnych w Polsce i Niemczech w I połowie XX wieku” poprowadzone wspólnie z Helmutem Vogelem. Dnia 9 lutego 2014 został odnaleziony w kanale Obry w Kiełczewie i pogrzeb odbył się 15 lutego 2014.

Jego śmierć jest również ogromną stratą dla historii Głuchych. Jego wiedza związana ze sterylizacją i eutanazją m.in. głuchych była nieoceniona. Jego wystąpienie było obiecujące dla warsztatu badawczego z tego zakresu w naszej historii.

Zarząd Instytutu Historii Głuchych „Surdus Historicus” wyraża wdzięczną pamięć o Arturze Hojana i wysyła szczere kondolencje dla żony i córki.

Nieco o Arturze Hojanie

Historyk niezależny, współzałożyciel zespołu badawczego Tiergartenstrasse 4 Association (Berlin); przedmiotem jego badań były nazistowskie akcje eutanazyjne realizowane na terenie okupowanej Polski w latach 1939-1944, techniki zagłady - zwłaszcza wynalezienie i rozwój samochodów-komór gazowych (tzw. gas-van'ów) oraz działalność SS-Sonderkommando Lange w toku akcji eutanazyjnych w wielkopolskich szpitalach psychiatrycznych i w obozie natychmiastowej zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Jestautorem kilku publikacji na ten temat, między innymi: "Terra incognita", "Komora gazowa w Forcie VII w Poznaniu (początek nazistowskiego ludobójstwa)" w: Studia nad dziejami obozów koncentracyjnych w okupowanej Polsce, "Nazistowska pseudoeutanazja w Krajowym Zakładzie Psychiatrycznym w Kościanie (1939-1940)" a także był współautorem pracy zbiorowej "Człowiek wobec totalitaryzmu. Od prostych recept do ostatecznego rozwiązania".

Więcej informacji o Arturze Hojanie:

1. blog.gedenkort-t4.eu/2011/02/21/eutanazja-w-okupowanej-polsce-wspolpraca-artura-hojana/

2. www.holocaustresearchproject.org/essays&editorials/ArturHRIP.html_____________________________________________________________________________________________________________

› „Głusi wczoraj i dziś: Historia Głuchych na przełomie XIX i XX wieku” - relacja
26 marca 2014

Dla Instytutu Historii Głuchych „Surdus Historicus” w Warszawie 2013 rok obfitował w ważne wydarzenia. Najpierw była uroczystość I rocznicy powstania fundacji (czerwiec 2013 r.). Następnie w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2013 roku miała miejsce, pierwsza w historii Głuchych w Polsce, międzynarodowa konferencja. Głównym tematem tego wydarzenia było: „Głusi wczoraj i dziś: Historia Głuchych na przełomie XIX i XX wieku”. Organizacja wspomnianego spotkania była możliwa dzięki partnerowi czyli Mazowieckiemu Centrum Kultury i Sztuki, które udostępniło nieodpłatnie lokal. Otrzymaliśmy cenne wsparcie w postaci patronatu honorowego instytucji: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Archiwum Głównego Akt Dawnych, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma, Archiwum Państwowego w Warszawie, Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, Deaf History International, Instytutu Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego, Fundacji ECHO. Organizacjami wspierającymi były: Zarząd Główny Polskiego Związku Głuchych, Fundacja Promocji Kultury Głuchych „KOKON”, 3D Languages, Creallino, EduPJM, Towarzystwo Osób Niesłyszących „TON”, Fundacja Pomocy Niesłyszącym „TON”, Instytut Polskiego Języka Migowego, Migam.pl, Fundacja Kultury Bez Barier, Krakowska Fundacja Rozwoju Edukacji Niesłyszących „Między uszami”, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego, Gallaudet Club.

Patronami medialnymi byli: Głusi24.info, firmy: MediaLab i Paperplane.

Konferencja była zorganizowana z myślą o uszanowaniu czterech ważnych rocznic z historii Głuchych w Warszawie a mianowicie: 140 rocznicy urodzin Marii z Łopieńskich Rogowskiej, 130 rocznicy powstania Warszawskiego Towarzystwa Głuchoniemych, 80 rocznicy śmierci Józefa Rogowskiego oraz 70 rocznicy tragicznej śmierci Jakuba Wajtzbluma. Obecnych było aż 171 osób z różnych krajów takich jak: Polska, Francja, Niemcy, Czechy, Dania, Włochy. Pierwszy wykład, autorstwa prezesa Instytutu Historii Głuchych „Surdus Historicus”, był na temat „„Maria z Łopieńskich Rogowska 1873-1957 – wyjątkowa Głucha kobieta i działaczka w historii Głuchych Polski”. Przedstawiona została sylwetka jednej z największych działaczek w historii Głuchych. Swoją działalność rozpoczęła jako członek zwyczajny Warszawskiego Towarzystwa Głuchoniemych (1891 r.) a zakończyła się jako członek Głównego Sądu Koleżeńskiego Polskiego Związku Głuchych (1955 r.). W 1931 roku weszła do historii Głuchych w Polsce jako pierwsza Głucha kobieta – prezes Polskiego Związku Towarzystw Głuchoniemych. Prelegent podkreślił, iż pochodziła ze znanej rodziny Łopieńskich – założycieli zakładu brązownictwa artystycznego w Warszawie. W Muzeum Historycznym Miasta Stołecznego Warszawy była wystawa dotycząca rodziny Łopieńskich, na której nie było ani słowa o Marii, głuchej córce.

Następnym punktem programu był wykład Yanna Cantina z Francji. Tematem jego wystąpienia było brzmiał : „Kongresy głuchoniemych i aktywiści we Francji na przełomie XIX i XX wieku”. Omawiana była historia kongresów Głuchoniemych we Francji, począwszy od 1889 roku. Francuscy Głusi na przełomie XIX i XX wieku działali w dwóch kierunkach: a) osiągnięcia równości Głuchych we wszystkich aspektach życia (również pracy), b) obrony języka migowego. Prelegent podkreślił znaczenie poglądów pierwszego głuchego aktywisty Pierre Deslogesa, autora Observations d'un sourd et muet, dzieła wydanego w 1779 roku. Desloges postulował w nim prawo głuchych do obrony własnego języka.

Po wykładzie gościa z Francji przyszedł czas na wykład p. Tomasza Świderskiego pt. „Józef Jerzy Rogowski 1871 – 1933 – działaczem środowiskowym Głuchych w Polsce i na polu międzynarodowym”. W tym wystąpieniu przedstawiono Józefa Jerzego Rogowskiego jako głuchego działacza na rzecz środowiska Głuchych. Historia jego działania rozpoczęła się w 1883 roku, kiedy jako uczeń Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych w Warszawie był świadkiem zebrania organizacyjnego dopiero co założonego Warszawskiego Towarzystwa Głuchoniemych. Ten moment bardzo go poruszył i miał wpływ na jego przyszłą gorliwą działalność dla Głuchych. Rogowski pełnił bardzo istotną rolę w ruchu społecznym Głuchych na ziemiach polskich m.in. jako prezes Chrześcijańskiego Towarzystwa Głuchoniemych „Opatrzność” w Warszawie (1919 – 1933 z przerwami), i inicjator powołania oraz prezes Polskiego Związku Towarzystw Głuchoniemych (1925 – 1930). Brał udział w międzynarodowych spotkaniach Głuchych m.in. w Międzynarodowym Kongresie Głuchoniemych w Paryżu (1912 r.) , Wszechrosyjskim Zjeździe Głuchoniemych w Moskwie (1917 r.).

Wiceprezes Deaf History International – Helmut Vogel z Niemiec miał również swój wykład na temat: „Dom starców głuchoniemych w Berlinie na przełomie XIX i XX wieku”. Był to specjalnie wybrany temat ze względu na wizytę Józefa Rogowskiego w Domu Starców Głuchych w Berlinie, które miało miejsce w 1912 roku. Przedstawiane były historie domów starców na północy Prus z czasów cesarskich.

Poruszana była także sprawa Holocaustu Głuchych. Tomasz Świderski w swoim wykładzie pt. „Jakub Wajtzblum – przedstawiciel żydowskiego środowiska Głuchych” przedstawił biografię głuchego żydowskiego działacza i przemysłowca z Warszawy – Jakuba Wajtzbluma - od momentu narodzin do tragicznej śmierci w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Wykład był wzbogacony przez pokaz filmu z 1931 roku, emitowanego podczas CISS w Danii. W tym filmie pojawił się inny Głuchy, żydowski działacz, Henryk Łabęcki.

Niemałe poruszenie wśród słuchaczy wywołał wykład Helmuta Vogla i Artura Hojana pt. "Sterylizacja i eutanazja osób niepełnosprawnych w Polsce i Niemczech w I połowie XX wieku". Jest to temat mało znany społeczeństwu w Polsce. Sterylizacji i eutanazji poddawane były nie tylko osoby głuche, ale również z problemami psychicznymi np. schizofrenią, także z ciężkimi zniekształceniami ciała, padaczką. Do 1945 roku zanotowano - wg dotychczasowych badań - 300.000 ofiar eutanazji. Artur Hojan dodatkowo wspominał o sprawie eutanazji i sterylizacji na terenie obecnej Polski.

Po poruszającym temacie nastąpił wykład Marka Laseckiego pt. „Głusi Artyści na przełomie XIX i XX wieku”. Omawiane były sylwetki i prace wybranych Głuchych artystów, począwszy od XVIII – wiecznego malarza – I. Stachowicza, byłego ucznia słynnego Marcellego Bacciarellego, a kończąc na artystce Marii Schayer – Gorskiej. Wspomniany był także znany żydowski głuchy malarz Maurycy Minkowski, którego prace są znane obecnie na całym świecie.

Ostatnim punktem programu była prelekcja Tarasa Bali z Ukrainy na temat „Życie Głuchych we Lwowie w latach 1944 – 1991”. Poruszane były zagadnienia z zakresu szkolnictwa, ruchu społecznego i życia codziennego Głuchych we Lwowie w okresie radzieckim. We Lwowie pozostało niewielu Głuchych Polaków, gdyż większość repatriowano na ziemie polskie.

W następnym dniu, czyli 1 grudnia 2013 roku zorganizowano wycieczkę po Warszawie szlakiem historii Głuchych. Trasa rozpoczęła się przed gmachem Instytutu Głuchoniemych w Warszawie, a wiodła aż do starego miasta na ul. Piwną 11, gdzie był lokal przedwojennego Chrześcijańskiego Towarzystwa Głuchoniemych „Opatrzność” . Wycieczkę prowadził Tomasz Świderski, dzieląc się z uczestnikami ciekawostkami z historii Głuchych w Warszawie.

Ostatnim punktem konferencji było złożenie wieńca na grobie Józefa i Marii Rogowskich na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Autor: Tomasz Adam Świderski._____________________________________________________________________________________________________________

› Dzieje Chrześcijańskiego Towarzystwa Głuchoniemych OPATRZNOŚĆ
15 marca 2014


Mamy płytę filmową pt "Dzieje Chrześcijańskiego Towarzystwa Głuchoniemych OPATRZNOŚĆ w Warszawie w latach 1883-1948" w wersji Polskiego Języka Migowego oraz napisy w języku polskim.

Zgromadzone środki ze sprzedaży cegiełek (płyty) zostaną przekazane na realizację działań statutowych Instytutu Historii Głuchych "Surdus Historicus". Zachęcamy Was do wsparcia Instytutu.

Jeśli jesteś zainteresowany/a wsparciem Instytutu w formie nabycia cegiełki - płyty filmowej w wersji PJM oraz napisy w języku polskim, to prosimy o kontakt: i.krawczuk@surdushistory.org.pl. DZIEKUJEMY!


_____________________________________________________________________________________________________________

12 listopada 2013

W dniach 30 listopada – 1 grudnia 2013 r. w Warszawie odbędzie się pierwsza międzynarodowa konferencja z Historii Głuchych w Polsce.

Organizatorem spotkania jest Instytut Historii Głuchych „Surdus Historicus”., fundacja założona w 2012 roku. Celem fundacji jest między innymi rozpowszechnianie wiedzy o historii ściśle związanej z osobami niesłyszącymi. W Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki (jako partnera) będą poruszane bardzo ciekawe zagadnienia m.in.: sylwetka Głuchego Żyda z Warszawy, który był ofiarą holocaustu; biografia niesłyszącej córki znanej rodziny Łopieńskich jako pierwszej głuchej kobiety – prezes w historii Głuchych Polski; historia sterylizacji i eutanazji osób niepełnosprawnych w Polsce i Niemczech. Swoją obecnością zaszczycili nas wykładowcy, którzy są badaczami przeszłości środowiska Głuchych z Polski, Francji i Niemiec. Jednocześnie na czas konferencji będzie udostępniona wystawa dot. życia ludzi niesłyszących na przestrzeni wieków.

Patronat honorowy nad konferencją objęły następujące instytucje:
1. Ministerstwo Edukacji Narodowej
2. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
3. Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
4. Archiwum Główne Akt Dawnych
5. Deaf History International
6. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
7. Instytut Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego
8. Archiwum Państwowe w Warszawie

Zapraszamy każdą osobę zainteresowaną do udziału w tym wydarzeniu. Zapewniamy tłumaczy języka polskiego fonicznego, Polskiego Jezyka Migowego i International Sign, tak by każdy słuchacz mógł w pełni uczestniczyć w konferencji. Pełne informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie internetowej: www.konferencja.surdushistory.org.pl . Tam również można dokonać rejestracji i opłaty wstępu.

Poszukujemy również sponsorów, którzy mogliby wesprzeć nas zarówno finansowo jak i niematerialnie. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem e-mailowym: biuro@surdushistory.org.pl. Również pod tym adresem pozostajemy do dyspozycji w razie pytań.


_____________________________________________________________________________________________________________

16 kwietnia 2013

Tutaj jeden z organizatorów uroczystości w Louhans przedstawia sylwetkę Ferdynanda Berthiera od chwili jego narodzin. Przy okazji pokazuje miejsca związane z nim m.in. dwór rodzinny, pomnik Berthiera i ulicę jego imieniem. Wszystko we francuskim języku migowym (LSF).


http://www.s-5.ch/s5-sourde/la-journee-dinauguration-du-premier-musee-dhistoire-et-du-culture-des-sourds-ferdinand-berthier-visite-guidee/
_____________________________________________________________________________________________________________

16 kwietnia 2013

Dnia 9 marca 2013 roku we francuskiej miejscowości Louhans odbyła się ceremonia otwarcia pierwszego we Francji muzeum z historii Głuchych. Louhans jest miejscem urodzenia znanego francuskiego Głuchego działacza i obrońcy Francuskiego Języka Migowego (LSF) - Ferdynanda Berthiera.

Na poniższym linku jest film z wywiadem z wiceprezesem Deaf History International (DHI) Helmuta Vogla z Niemiec. Tam opowiada o wrażeniach z uroczystości otwarcia muzeum, działalności DHI itd. Wszystko w Międzynarodowym Języku Migowym.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia.


http://www.s-5.ch/s5-sourde/la-journee-dinauguration-du-premier-musee-dhistoire-et-de-culture-des-sourds-ferdinand-berthier-interview-avec-helmut-vogel/
_____________________________________________________________________________________________________________

› OSWG w Warszawie na ul. Łuckiej
12 kwietnia 2013

Wykład prezesa Instytutu Historii Głuchych "Surdus Historicus" dla młodzieży OSWG w Warszawie na ul. Łuckiej. Dnia 12 kwietnia 2013 r.

Tematem tego wystąpienia było: „Głusi, którzy zmienili świat – autorytet z historii Głuchych” . Były przedstawione sylwetki wybranych i najważniejszych Głuchych działaczy na rzecz środowiska. Wspomniany był również Głuchy działacz z żydowskiego środowiska Głuchych z okresu przedwojennego. Jednocześnie były przedstawione fakty , które świadczą o patriotyzmie Głuchych, czyli o udziale tych ludzi w Obronie Lwowa, Powstaniu Warszawskim. To spotkanie skierowane do młodzieży z klas I. Był obecny również uczeń z Instytutu Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego w Warszawie. Celem tego spotkania było podniesienie wśród młodzieży Głuchej tożsamości i wiary w swoje możliwości oraz wpajanie patriotyzmu i tolerancji._____________________________________________________________________________________________________________

› DEAF HISTORY INTERNATIONAL
27 marca 2013

Z przyjemnością informujemy, iż strona internetowa światowej organizacji: Deaf History International została aktualizowana. Członkiem zarządu jest prezes Instytutu Historii Głuchych "Surdus Historicus" .


http://www.deafhistoryinternational.com/meet-the-bureau/
_____________________________________________________________________________________________________________

25 marca 2013

Wesołych Świąt!_____________________________________________________________________________________________________________

› DEAF MUSEUM IS INAUGURATED IN LOUHANS, FRANCE
19 marca 2013

We Francji - miejscowości Louhans otworzono Muzeum Historii Głuchych. Wielkie gratulacje dla nich. W Polsce też trzeba będzie to zrobić.


http://www.h3.tv/shows.php?video_id=1831
_____________________________________________________________________________________________________________

8 marca 2013

Zarząd Instytutu Historii Głuchych "Surdus Historicus" składa Wszystkim Kobietom jak najlepsze życzenia. Pragniemy przedstawić zdjęcia z Historii Głuchych Kobiet w Polsce. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba nasz prezent. :)_____________________________________________________________________________________________________________

3 marca 2013

W 2015 roku będzie Międzynarodowa Konferencja historii Głuchych w Edynburgu. Już składajcie kasę na wyjazd na tą cenną konferencję. :) Tematem głównym tego spotkania będzie historia sportu Głuchych._____________________________________________________________________________________________________________

› 300 ans Abbé de l’Épée – Interview avec Yann Cantin
27 listopada 2012


http://www.s-5.ch/s5-sourde/300-ans-abbe-de-lepee-interview-avec-yann-cantin/
_____________________________________________________________________________________________________________

› 80 rocznica śmierci Rogowskiego
29 stycznia 2013

W dniu 25 stycznia 2013 roku minęła 80 rocznica śmierci najwybitniejszego Głuchego działacza środowiskowego w przedwojennej Polsce – Józefa Jerzego Rogowskiego. By uczcić jego pamięć zarząd Instytutu Historii Głuchych „Surdus Historicus” zamówił mszę w intencji J. Rogowskiego na dzień 3 lutego o 10:00 rano w kościele św. Aleksandra w Warszawie na Pl. Trzech Krzyży. Po mszy św. Członkowie zarządu przybędą na cmentarz powązkowski by złożyć wieniec na grobie J. Rogowskiego. Spotkanie jest w tym samym dniu przy bramie św. Honoraty przy kościele cmentarza powązkowskiego o 12:00. Zarząd Instytutu Historii Głuchych „Surdus Historicus” zaprasza wszystkich, którzy chcą złożyć cześć Józefowi Rogowskiemu._____________________________________________________________________________________________________________

› Francoska revija Art'Pi! in združenje Art'Sign
2 stycznia 2013


_____________________________________________________________________________________________________________

› Życzenia świąteczne
17 grudnia 2012

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2013:)_____________________________________________________________________________________________________________

› Information about situation in Poland IS
17 grudnia 2012


_____________________________________________________________________________________________________________

› List Otwarty w PJM
17 grudnia 2012


_____________________________________________________________________________________________________________

› Relacja ze spotkania
17 grudnia 2012

Wieści z stolidcy Dolnego Śląska_____________________________________________________________________________________________________________

13 grudnia 2012

Stanowisko STPJM w sprawie składu Polskiej Rady Języka Migowego powołanej przez MPiPS.

STPJM pragnie wyrazić swoje niezadowolenie i rozczarowanie brakiem osoby Głuchej w składzie Rady Języka Migowego. Jednocześnie chcielibyśmy zapewnić o naszej solidarności ze środowiskiem Głuchych, które jest tym faktem poruszone. Ma to szczególne znaczenie zważywszy na zadania jakie leżą w gestii Rady. Są to w skrócie: ustalanie rekomendacji w celu prawidłowego stosowania komunikacji migowej, upowszechnianie i promowanie wiedzy o języku migowym, sporządzanie opinii o funkcjonowaniu przepisów ustawy, wskazywanie propozycji rozwiązań wpływających na funkcjonowanie osób uprawnionych. Jesteśmy przekonani, że nie jest możliwa rzetelna praca Rady na tych płaszczyznach bez zdania samych osób uprawnionych, o których mówi Ustawa. Jednocześnie zakładamy, że każda organizacja czy instytucja zgłaszała do Rady kandydata, który jej zdaniem, najlepiej reprezentuje środowisko skupione wokół tej organizacji. Zarząd STPJM zgłosił prezes Aleksandrę Kalatę-Zawłocką - osobę słyszącą. Wiemy jednak o organizacjach, które zgłaszały osoby Głuche jako swoich przedstawicieli. Dziwi nas fakt, że głos tych środowisk został pominięty w ostatecznym werdykcie ze strony Ministerstwa.

Deklarując poparcie dla środowiska Głuchych

Zarząd STPJM


_____________________________________________________________________________________________________________

› Ogłoszenie Insytutu Historii Głuchych w sprawie PRJM
13 grudnia 2012


_____________________________________________________________________________________________________________

› Zaproszenie na spotkanie
12 grudnia 2012

Ważne spotkanie we Wrocławiu w sprawie RJM._____________________________________________________________________________________________________________

› Głos z przyszłości.
11 grudnia 2012

Jeśli nic nie zrobimy, to tak będzie!!!! Powiadamy Wam !!!_____________________________________________________________________________________________________________

› Polska Rada Języka Migowego
10 grudnia 2012


_____________________________________________________________________________________________________________

› 80 - lecie PZG w Wejherowie
26 listopada 2012

80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie

Dodatkowe zdjęcia autorstwa Daniela Bartnickiego


80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie 80 - lecie PZG w Wejherowie
_____________________________________________________________________________________________________________

26 listopada 2012

Prezes Instytutu Historii Głuchych na Międzynarodowej Konferencji z okazji 300 setnej rocznicy urodzin ks. Charlesa de l'Epee'go. Miał zaszczyt osobiście poznać Harlana Lane (autora słynnej w Polsce "Maski Dobroczynności".


BD Jean Le Sourd
_____________________________________________________________________________________________________________

› 300 years anniversary of Abbé de L'Épée !!!
25 listopada 2012


_____________________________________________________________________________________________________________

› Jak Charles de l'Epee by zareagował na wieść o Kongresie z Milano w 1880 r.? Obejrzyjcie ten film. :)
11 listopada 2012
http://www.youtube.com/watch?v=05CGOd91O0k&feature=share
_____________________________________________________________________________________________________________

› Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki
10 listopada 2012

Zdjęcia - Renata Świderska


Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki Uczczenie pamięci głuchych na Cmentarzu Powązki
_____________________________________________________________________________________________________________

› Instytut Historii Głuchych w Deafontario.tv
29 października 2012

Prezes Instytutu Historii Głuchych "Surdus Historicus" podczas wywiadu w kanadyjskiej telewizji internetowej głuchych - Deaf Ontario. To miało miejsce podczas 8 Międzynarodowej Konferencji Deaf History International w Toronto w 2012 r.


http://deafontario.tv/dhi.html
_____________________________________________________________________________________________________________

› Instytut Historii Głuchych w Telewizji Morskiej
10 października 2012


http://www.telewizjattm.pl/serwis-informacyjny/2012-10-10/06/80-lat-polskiego-zwiazku-gluchych-w-wejherowie.html?play=on
_____________________________________________________________________________________________________________

› Instytut Historii Głuchych w artykule wejherowskim ...
10 października 2012

Instytut Historii Głuchych "Surdus Historicus" jest wzmiankowany w artykule strony internetowej miasta Wejherowa. Zapraszamy do lektury.


http://www.wejherowo.pl/aktualnosci/1/aktualnosci/2266/jubileusz-80-lecia-kola-terenowego-pz-gluchych.html
_____________________________________________________________________________________________________________

› Publikacja z historii Głuchych w Polsce/The publication of the history of the Deaf in Poland
30 września 2012

Z radością informujemy, że 6 października 2012 roku w miejscowości Wejherowo odbędzie się uroczystość 80 – lecia Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych. We współpracy z Instytutem Historii Głuchych „Surdus Historicus” powstała broszura pt. „Dzieje ruchu społecznego głuchych w Wejherowie w latach 1932 – 2012”. Podczas tego spotkania będzie wykład Tomasza Świderskiego na temat historii działaczy głuchych w Wejherowie. Po tym wydarzeniu napiszemy szerszej o tym.

Broszura w pliku PDF do ściągnięcia_____________________________________________________________________________________________________________

› Wielka ciekawostka. Nas to bardzo cieszy. :)
22 września 2012

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,12489036,Co_naprawde_odkryla_Wisla___Stoleczny_swiety_Graal_.html
_____________________________________________________________________________________________________________

14 września 2012

Podczas pobytu na konferencji EFSLI w Wiedniu zwiedziliśmy pomnik cesarza Austrii Józefa II. Ciekawostką jest płaskorzeźba na jednej z kolumienek otaczających wspomniany pomnik. Przedstawia ona fakt zasługi cesarza jako inicjatora założenia pierwszej szkoły dla Głuchych w Wiedniu. Poniżej przedstawiamy zdjęcie kolumnowej płaskorzeźby. Kochani pasjonaci i wielbiciele historii Głuchych (czyli wszyscy ), mamy dla Was małe i bardzo miłe zadanie. Wyszukajcie na zdjęciu płaskorzeźby informacje, które wskazują, że dotyczy ona głuchych. Pobawmy razem w analizę historyczną.


BD Jean Le Sourd
_____________________________________________________________________________________________________________

› Plus d'informations sur l'hommage de l'Abbé de l'Epée en LSF
9 września 2012


_____________________________________________________________________________________________________________

› BD "Jean Le Sourd"
9 września 2012


BD Jean Le Sourd
_____________________________________________________________________________________________________________

› Courte information sur l'hommage de l'Abbé de l'Epée 300 ans
9 września 2012


_____________________________________________________________________________________________________________

› 300eme anniversaire de la naissance de L'ABBE DE L'EPEE 10 & 11 NOVEMBRE 2012 à Reims
9 września 2012


_____________________________________________________________________________________________________________

› Bardzo dobry film na temat Holokaustu Głuchych - o masowej sterylizacji i eutanazji Głuchych ze strony władz Hitlera.
8 września 2012

http://www.youtube.com/watch?v=GjAn0YBe4ls
_____________________________________________________________________________________________________________

› Cmentarz Powązkowski. Zapraszamy do obejrzenia fillmu o znanych działaczach z historii Głuchych pochowanych na tym cmentarzu.
21 sierpnia 2012

http://guidesign.pl/?p=457
_____________________________________________________________________________________________________________

› Głusi, to niesamowita okazja sprawdzić się w roli tłumacza:)
16 sierpnia 2012

Zwolniło się jedno wolne miejsce, kto z Was chce wziąć udział w warsztacie International Sign dla głuchych tłumaczy od 19 sierpnia do 26 sierpnia 2012 w Teresinie, koszty tylko 180zł, natomiast nocleg i wyżywienie zapewnione, ale konieczne jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności oraz adresu zamieszkania lub zameldowania na terenie woj. mazowieckiego. zgłaszajcie się na email:biuro@stpjm.org.pl


_____________________________________________________________________________________________________________

› Deaf History International 2012/ Międzynarodowa Konferencja z historii Głuchych w Kanadzie
1 sierpnia 2012

W dniach 24 – 29 lipca bieżącego roku miała miejsce VIII konferencja Deaf History International w kanadyjskim mieście Toronto. Hasłem tej konferencji było „Znaczenie życia głuchych – biografia i autobiografia”. Na tą konferencję pojechałem jako prelegent i przedstawiłem sylwetkę unikalnej osoby z historii Głuchych w Polsce czyli Józefa Jerzego Rogowskiego (temat w oryginalnym języku brzmiał: Joseph George Rogowski. A unique figure in Polish Deaf History”). Zasługa Rogowskiego wywołała podziw wśród międzynarodowych Głuchych. Ponadto spotkał mnie niezwykle miły zaszczyt. Zostałem wybrany na członka zarządu Deaf History International na trzyletnią kadencję. Tak w skrócie napisałem by podzielić się z Wami swoją radością. Obszerniejszą relację z tej konferencji z przyjemnością napiszę i udostępnię za kilka dni.

Ja podczas swojego wykładu. Mój wykład z IS na ASL przetłumaczyli Głusi tłumacze techniką "mirroring" (na zdjęciu widoczny jest jeden z tłumaczy - Dawn Riley)..


Deaf History International 2012/ Międzynarodowa Konferencja z historii Głuchych w Kanadzie

_____________________________________________________________________________________________________________

Nasza społeczność:  

guide_sign_logo deaf_history_international_logo kugg_logo piXel design studio_logo